Mora Tidning gör reportage om klubbens nya lokaler

Nisse Schmidt besökte Älvdalens Atletklubb i dom nya lokalerna för några veckor sedan. Reportaget är infört i Mora Tidning fredagen den 18 september 2020. Det handlar om hur klubben startade och dom olika lokaler den haft under åren. Vidare gå att läsa om klubbens framtidsplaner och att pensionärer fortsatt tränar gratis hos klubben.

Mora Tidning gör reportage om klubbens nya lokaler

Nisse Schmidt besökte Älvdalens Atletklubb i dom nya lokalerna för några veckor sedan. Reportaget är infört i Mora Tidning fredagen den 18 september 2020. Det handlar om hur klubben startade och dom olika lokaler den haft under åren. Vidare gå att läsa om klubbens framtidsplaner och att pensionärer fortsatt tränar gratis hos klubben.

Nya lokaler ett lyft för Älvdalens Atletklubb

“Ett lyft, så sammafattar Roger Siitari och Leif Ekström de nya lokaler som blivit Älvdalens Atletklubbs riktiga lyft”

Klubben har fått idel lovord för dom nya lokalerna och det lockar både nya och gamla medlemmar att börja träna hos klubben. Det återstår en del småplock innan allt är på plats och i ordning, men all träningsutrustning finns på plats. Även om lokalerna såg stora ut innan vi flyttade in så blev det fort trångt med alla nya maskiner, så några av dom gamla fick ställas undan.

Pensionärerna börjar återvända

Corona-epidemin gjorde att nästan alla tränande pensionärer försvann i våras, men nu börjar dom komma tillbaka tillsammans med många nya pensionärer. I våra nya rymliga lokaler är det mycket lättare att hålla ett behörigt avstånd vilket var svårt i dom gamla trånga lokalerna.

Artikeln i Mora Tidning 2020-09-18


/mt-ny-lokal/2020-09-18-mora-tidning-nya-lokaler-small.jpg
Klicka på bilden för att läsa artikeln
lokal 
comments powered by Disqus

See also

comments powered by Disqus