KM i styrkelyft 1990

Det här är en film från den gamla goda tiden när ingen hade en HD-kamera i fickan. VHS-badspelaren hade man i en rem på axeln, stor som en mindre resväska och kameran anslöts med en separat kabel. Batterierna var heller inte dom bästa så det gällde att hålla sig i närheten av ett eluttag om man ville filma några längre stunder. Filmen är bitvis suddig och oskarp men man ser vem det är som i bild iallafall.

Filmen är från klubbens första och hittills enda klubbmästerskap 1990. Klubben hade vid den tiden ett antal lyftare som tävlade i allsvenskan i styrkelyft.

Lyftare

Jesper Nylund
Alexander Lid
Peter Wahlberg
Torbjörn Wallin

Domare

Nils-Ove Larsson

Speaker/sekretariat

Bosse Strömberg
Knapp Eva Eriksson

Klovare

Kjell Helin
Namn saknas på dom övriga.

Foto

Anders Danielsson

Har du några upplysningar om medverkande eller annat så hör gärna av dig till klubben via mejl eller på Facebook.

arkiv 
comments powered by Disqus

See also

comments powered by Disqus